The Theory of Everything
TEORIA WSZYSTKIEGONominowany: najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna.
Film bardzo kolokwialnie można by nazwać- genezą powstania Hawkinga. Opowiada on bowiem o młodości fizyka,którą powoli zaczyna trawić choroba. Przedstawia sie go tu raczej jako człowieka dotkniętego tragedią, który wraz ze swoją miłością chcę stoczyć walkę z odmierzającym jego koniec czasem, aniżeli wielkiego naukowca poświęcającemu resztki sił swojej pasji. Niezaprzeczalnie to wciąż film o fizyku,ale wątki prywatne wychodzą na pierwszy plan.
Eddie Redmayne bardzo dobrze radzi sobie z rolą wykreowaną w tym filmie. Zawsze gra człowieka chorego (tu właściwie widzimy całą gamę,od problemów z chodzeniem,po niemówiącego, siedzącego na wózku,praktycznie w ogóle niesprawnego) jest wyzwaniem i wymaga charakterystycznych godzin przygotowań. Eddie naprawdę mistrzowsko sobie poradził i deszcz nominacji jest jak najbardziej zasłużony.
Rola pierwszoplanowa kobieca jest również warta uwagi. Felicity Jones odgrywa bowiem rolę miłości, żony dumnie stojącej za Hawkingiem bezwzględnie na to co robi. Kreuję ja w piękny sposób- tak, że mimo iż zachowania z końcówki filmu mogą wydać nam się nieco tragiczne, wciąż odbieramy ją w bardzo ciepły sposób.
Podsumowując- "Teoria wszystkiego" to piękny film przybliżający walkę, mimo, a właściwie pomimo tego, że nie daję sie wielkiej szansy na zwycięstwo. Nie należy sie spodziewać filmu opowiadającego o wybitności dokonań Hawkinga jako naukowca,a jako człowieka.
Deux jours, une nuit
DWA DNI, JEDNA NOC
Nominowany: najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
Nominowany: najlepsza aktorka pierwszoplanowa.
Ten obrazy wydał mi się mało ciekawy, gdy czytałam o nim po raz pierwszy. Krótki, ale treściwy opis głosił, że film opowiada historię kobiety,która ma tylko weekend by przekonać swoich współpracowników by zrezygnowali z premii co pozwoli jej zachować pracę. Nie brzmiało to wystarczająco ciekawie bym sądziła, że może być to pasjonujący film trwający ponad półtorej godziny. Cieszę sie jednak, że miałam okazję zobaczyć ten film i skonfrontować oczekiwania z rzeczywistością.
Przede wszystkim w tym obrazie najważniejsi sa ludzie: główna bohaterka- Sandra i niezwykle różna belgijska klasa robotnicza. Główną akcją filmu są rozmowy przygarbionej, skłonnej do histerii załamanej nerwowo Sandry z ludźmi,których decyzja zaważy na jej przyszłym życiu. Jej potencjalni wybawcy sa bardzo różni, a ich reakcje na jej prośbę przedstawiają całą gamę ludzkich przeżyć, które podczas seansu nie nużą.
Uważam, że warto zobaczyć ten obraz ze względu na świetna Marię Cotilard, która mimo iż statuetki nie otrzymała niezwykle na nią zasługuję. W swojej roli bowiem przekazuje tyle uczuć e emocji, że aż ciężko nie docenić jej wkładu w ten film.
Finding Vivian Maier
SZUKAJĄC VIVIAN MAIER
Nominowany: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Nie spodziewałam się niczego oszałamiającego. W końcu to dokument, bardzo długi- szanse na naprawdę fajny film wydawały mi się znikome. Opowiadał on jednak o niepozornej nieco charakternej i nieposkromionej niani, której pasją była uliczna fotografia. Jeden z autorów filmu znalazł jej niewywołane klisze i postanowił podzielić się fenomenem jej zdjęć. Niewątpliwie ta historia jest warta uwagi, ale czy od razu filmu?
Film ten opowiada o Tym jak zwykły karton klisz zamienił się w pasję i chęć odkrywania. Jest niezwykłą historią niezwykłej postaci, ale również i wspaniałego zapału do jej odkrywania. Uważam, że gdyby był krótszy o jakieś półgodziny byłby to jeden z lepszych dokumentów, jakie widziałam.
American Sniper
SNAJPERNominowany: montaż dźwięku, najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż
Krótka historia o tym, że na Clint Eastwood zawodzi nas bardzo rzadko. I nie w tym wypadku.
"Snajper" jest filmem biograficznym opowiadającym tragiczne losy najlepszego amerykańskiego snajpera z jednostki SEAL- Chrisa Kyla. Na ekranie widzimy jego przekrój życia- od migawek z dzieciństwa gdzie chodził na polowania z ojcem (ta scena zresztą jest piękną klamrą kompozycyjną, dokładnie to samo robi Kyle ze swoim synem) ,przez moment wstępowania do SEAL naszego cowboya, życie rodzinne, służbę po ostateczny powrót do domu.
W filmie znajduje się wiele wstrząsających scen walk. Okropności wojny przedstawiono w bardzo realistyczny, przerażający wręcz sposób. Dzięki temu nabiera on niezwykłej realności i skłania do przemyśleń na temat sensu wojny.
Trzeba przyznać, ze film jest ogólnie zrealizowany perfekcyjnie w każdym calu. Mimo iż historię przedstawiono pompatycznie- w iście amerykański sposób (mowa tu przecież o ich narodowym bohaterze) jest wart uwagi, a obejrzenie go na sali kinowej może okazać się naprawdę niesamowitym przeżyciem.
/Aniela
Prześlij komentarz